Historie | KempKeramika

Historie

Hracholuská přehrada – technický unikát Plzeňského kraje, jedná se o sypanou hráz.

Stavba Hracholuské přehrady byla prvně plánována již v roce 1949. První zásadní kroky vedoucí ke stavbě samotné však čítají letopočet 1953. Po mnoha výzkumech a papírováních se nakonec stavba započala v září roku 1959 a poslední práce byly provedeny v červnu roku 1964. Samotné sypání a hutnění hráze trvalo 2 roky. Celkem muselo být vykáceno 25.000 stromů a 35.000m2 křovinatých porostů.

Plocha přehrady je při max. výšce hladiny cca 500 hektarů, objem přehrady je dle výšky hladiny v rozmezí 6,5mil m3 a 57mil m3 vody, celková délka přehrady je cca 23km. Šířka nádrže se od samotné hráze pohybuje kolem 200-300m, výše proti proudu pak kolem 80-120m.

V hrázi je umístěna vodní elektrárna (Kaplanova turbína) o výkonu 2,9MW. Jakmile má však být výtok z přehrady vyšší jak 13m3 za sekundu , je nutné z technických důvodů tuto elektrárnu odstavit a voda se „valí“ ven již jen spodními výpusti, popř. boční klapkou na přelivu.

Kvalita vody v přehradě je závislá hlavně na kvalitě vody v přítocích. Horní tok přehrady bývá často znečištěn sinicemi a řasami. Čím více se blížíme k hrázi tím lepší voda lze očekávat. V měsíci červnu je možné dosáhnout viditelnosti pod vodou až kolem 4 metrů. Kemp Keramika se nachází v posledním kilometru před hrází, kde voda dosahuje těch nejlepších hodnot.K přehradě již po desetiletí neodmyslitelně patří loď „Plzeň“, kterou kapitánuje p. Švamberk a která brázdí od května do září klidné vody Hracholuské přehrady.Kemp Keramika

Od úplného napuštění přehrady se stalo toto místo rájem pro strávení víkendu i dovolené. Jedním z kempů je právě i historicky známý Kemp Keramika, který od roku 1975 sloužil pro rekreaci zaměstnanců Keramičky v Horní Bříze. Od roku 2010 změnil tento kemp svého majitele, který se maximálně vynasnaží vyjít vstříc potřebám současného klienta a zajistit mu tak rekreaci plnou zážitků, na kterou bude ještě dlouho v dobrém vzpomínat a rád se vracet na toto úžasné místo.Použitá literatura: „Fenomén Hracholusky“ Edice Starý Most 2009